Szia!
Ez egy újabb továbbküldős levél. Ám rendhagyó féle. Olyasmi, tudod, mint amik 5, vagy akár 10 éve keringenek a neten, hogy a kisbaba beteg és az AOL meg a Microsoft meg a mittudoménki ad 10 centet minden továbbküldött levélért a megmentésére, meg a Nokia vagy tudomisénki laptopot sorsol a levelet továbbküldők közt, meg a szerencselevél, amit ha nem küldesz tovább x napon belül, szerencsétlenséget hoz, ha meg továbbküldöd, szerencsét. Na, ez is valami ilyesmi, kivéve azt, hogy ami ebben lesz leírva, az igaz.
Ha Te is ilyen notórius továbbküldözgető vagy, akinek a Kimenő levelek mappája tele van „Fw: fw: fw:…” tárgyú ostoba levelekkel, akkor ez a levél Neked szól elsősorban. Természetesen, akinek meg nem inge, ne vegye magára! A levél tudást igyekszik adni, olyan információkat, amikkel nem feltétlen rendelkezhet mindenki, aki elektronikus levelezést használ.
Elmondanék néhány tényt kezdésnek:
- NEM tudja senki nyomon követni azt, hogy te kinek, milyen email-eket küldözgetsz. (Kivéve az email szolgáltatód, de ő nem fogja ezt kiadni harmadik félnek, maximum a rendőrségnek, vagy más hivatali szervnek, ha az nyomozáshoz szükséges, de magánszemélyeknek vagy cégeknek soha.) Mit gondolsz, ha ez így lenne, beszélhetnénk levéltitokról?
- Ha beteg akárki megsegítéséről van szó, először vedd a fáradságot, és ellenőrizd le a sztorit, mert az esetek 95%-ban vagy soha nem is volt igaz a történet, vagy igaz volt, de még évekkel ezelőtt, és azóta már vagy meghalt, vagy meggyógyult az illető. (Hogy hol tudsz 2 perc alatt utánanézni ezeknek, arra még visszatérek.)
- Az ilyen kamu láncleveleket szép „magyar” szóval úgy nevezzük HOAX. Csak érdekességképp.
Mit érsz el a továbbküldött levelekkel?
- Gondolj vissza, hány megsegítős levelet küldtél tovább, és ezekből hány esetben segítettél ténylegesen? Valószínűleg letudtad a lelked megnyugtatását azzal a tudattal, hogy vagy 30 embernek továbbküldted a levelet, amiről azt sem tudod igaz-e. Elégedetten, talán még büszkén is dőltél hátra székedben, de Te magad egyébként a kisujjad sem mozdítottad, nem telefonáltál, nem utaltál, stb. (Mert ha telefonáltál volna legalább, akkor már az kiderült volna, hogy kamu az egész, és vége is a sztorinak.)
- Ha még arról is szól a levél, hogy CC-zd a Microsoft, AOL, vagy egyéb, pénzét osztogató szervezet egyik munkatársát, akkor egyértelmű, hogy A: kamu, vagy B: kamu és e-mail cím gyűjtés a cél.
- Rengeteg értékes email címet adtál ki a spam gyűjtőknek azáltal, hogy a hatszázadszor továbbküldött levélből mindenki más után Te SEM törölted ki az előző címzettek hatalmas listáját, így a levél nagyjából úgy néz ki, hogy 3 oldalnyi email cím, és 10 soros szöveg (ami egyébként valószínűleg óriási badarság.) Mikor egy ilyen levél valahogy eljut egy adatbányászhoz, az valószínűleg szép pénzekért fogja a Te és a sok másik szerencsétlen email címét eladni cégeknek, akik szintén szép pénzekért küldenek majd ezekre a címekre kéretlen reklámleveleket (spam-eket) kihagyhatatlan utazási ajánlatokról, olcsó Viagráról, pornóoldalakról, stb. Köszönöm Neked, hogy hozzásegítettél ezekhez.
- Amit ilyenkor küldesz, az egyrészt önmagával is terheli a postafiókokat feleslegesen, másrészt a sok spam, amik ezeknek (is) köszönhetően jönnek utána, szintén. A levelező szerverek erőforrásairól most nem beszélnék külön.
Jótanácsok, ha Te mégis továbbküldözgetnél:
- Ellenőrizd le, hogy amit továbbküldözgetnél, igaz-e! Erre több oldal is van, ami segíthet. Pl:
http://www.urbanlegends.hu/ vagy http://www.urbanlegends.hu/category/hoax/ (Városi legendák gyűjtőoldala)
http://index.hu/tech/hoax/ (Az index.hu hoax rovata)
de a legegyszerűbb, ha a Google-be beírod a levél egy jellemző mondatát, vagy címét és mellé írod, hogy hoax. - Ha ne’adj’isten tényleg megállja a helyét amit továbbküldenél, töröld ki a levélből az előző címzetteket, mielőtt továbbküldöd!
- Ha esetleg nem tudnád, 3 féle címzési mód/mező van az email-eknél.
„Címzett:” (To:)
„Másolatot kap:” (Cc:)
„Titkos másolat:” (Bcc:)
Ha a „Titkos másolat:” mezőbe írod a címzettek email címét, akkor ők nem fogják látni a többi címzettet, mikor megkapják a leveled. Folyománya: mindenkinek védve maradt az email címe a többiektől. (Nyilván vannak esetek, mikor kell, hogy a címzettek tudjanak egymásról, de a továbbküldözgetős levelek esetei nem ilyenek.)
Kérlek, amennyiben felismerted annak jelentősségét, amit itt próbáltam elmagyarázni,
- küldd el ezt a levelet azoknak, akikről tudod, hogy nekik is szól;
- mentsd el ezt a levelet magadnak, akár a levelesládádba, akár a gépedre, és ha legközelebb kapsz egy fentebb leírt típusú „Fw: fw: fw: Ha nem küldöd tovább, nincs szíved…” levelet, kérlek küldd ezt vissza a feladónak, vagy akár egy „Válasz mindenkinek/Reply all” válasszal a többi címzettnek is;
- küldd tovább akár iwiw-en is, vagy a többi olyan helyen is, ahol az emberek előszeretettel küldözgetnek tovább bugyuta, értelmetlen, kéretlen leveleket.
Próbáljuk meg könnyíteni a levelesládáink terhelését, és nehezíteni az adathalászok munkáját! Köszönjük!
A levél letölthető innen: http://www.scribd.com/doc/46763165/Hasznosak-e-a-lanclevelek-%E2%80%93-Dontsd-el-magad
Kedves Péter!Egy barátom elküldte nekem a fenti levelet. Nagyon tetszett – egyetlen dolog hiányzott számomra: az aláírás, ami még hitelessé tette volna (a kép és ez a link már nem volt része a kapott mail végének). Beírtam hát a google keresőbe, hogy „hasznosak-e a lánclevelek hoax”, és megkaptam ezt az oldalt: névvel és fényképpel :))! Szóval működött, amit tanítottál!Enyhén szólva nem szeretem sem a „szívfacsaró” (és hátborzongató képekkel illusztrált), sem a „sosemleszelszerencséshanem…” típusú leveleket, csak eddig nem tudtam, hogyan kezeljem őket. Mentettem az írásodat, köszönöm a segítségedet!Üdv:Klári
Kedves Klári, örülök, hogy sikerült átadni valami tudást, az indított „anti-körlevelem” végére én odaírtam a weboldal címét is, és linket is, ahonnan PDF-ben letölthető az anyag. Ha ez már hozzád nem ért ez, az is csak az bizonyítja, hogy egy továbbküldött email-t bárki módosíthat. Pontosan emiatt feleslegesnek is éreztem odaírni a nevem. 1-2 Fw: után úgyis elvész… A lényeg a tartalom, nem az, hogy ki írta 😉